Pohádka o pravdomluvné rybce

Standardní

Celé obsazení, zleva nahoře:vesničan Hynek, komorná Didi, král s královnou, princezna Lea s rybářem Vítkem, král Krasomil, čarodějnice Čurymůra. Dole vlevo:vesničanka Alžběta, drbny.

Loni během druhého těhotenství jsem si splnila dva sny. Napsala jsem divadelní hru a i jsem si v ní zahrála. Mou radost ze splněných přání nekalil ani fakt, že divadelní hra byla pohádka pro děti. Oslovili mě braničtí ochotníci, mezi nimiž mám přátele, zda bych jim nenapsala pohádku, že nemůžou nikde narazit na text, který by se jim líbil a vyhovoval jim. Tak jsem jim napsala pohádku přímo na tělo, k tomu 8 písniček a nakonec jsem si v tom s nimi i zahrála. Zkoušky a premča před porodem byl teda frkot, ale neporodila jsem předčasně, i když v pohádce coby čarodějnice Čurymůra slušně řádím.

Naše upoutávka na premiéru

Já coby čarodějnice Čurymůra

Pohádka se hraje dál, nejbližší představení nás čeká v neděli 6.ledna 2013 v Branickém divadle. Kdo budete mít čas a chuť, přijďte se podívat. Lístky se dají koupit přes net, až divadlo nabídne i lednová představení... Pohádka má asi 50 minut a při předešlých představeních jsme si ověřili, že baví už i malé dvouleté děti, když se někdy maličko začaly ztrácet, písničky je zas vrátily do hry. Po představku se dá koupit i CD, na kterém je všech 8 písniček.

Pohádka se jmenuje „O pravdomluvné rybce“.  Tuhle zajímavou šupinatku chytne rybář Vítek a na lidi kolem pak ryba působí přímo zkázonosně, protože všichni kolem začnou mluvit jen a jen pravdu. Z rybáře a jeho rybky, kterou si nosí s sebou v akvárku se stane noční můra a málokdo před tou dvojicí neprchá v hrůze a se zacpanou pusou pryč. Nebojí se jí snad jen rybář a princezna Lea. Jasně, máte recht, bude láska…

Scéna prvního setkání Ley a Vítka:

RYBÁŘ zpívá:

Jaro je tady, zpívá každý ptáček,

poplav, rybičko, poplav na můj háček.

Usmívám se, splávek na hladině pluje,

je tu jaro, ptáček si prozpěvuje.

REF: Když rybář dobré srdce má,

skončí ta rybka puštěná,

před tím jí políbení dá,

přání jsou všechna splněná.

Přání jsou všechna splněná.

(Během písničky za jeho zády vidíme princeznu, přijde, poslouchá písničku, pak promluví)

LEA: A tomu vážně věříš, že některé ryby se s lidmi líbají a plní jim přání?

VÍTEK: Nejlíp kapři.

LEA: Co máš s kaprama?

VÍTEK: Nejlíp plněj přání. Potom cejni a někdy i malý mřenky. Ale to musí bejt po dešti a ještě na to musejí mít náladu.

LEA: ěláš si ze mě legraci?

VÍTEK: Přesně. A ba ne, promiň. Prej existuje kouzelná rybka, když ji někdo chytí, všichni kolem mluví jen a jen pravdu. Prostě      nikdo v její přítomnosti nemůže lhát. Takže chytit takovou rybu, to je vo strach. Asi bych nechtěl slyšet vždycky pravdu.  Co ty?

LEA: To já říkám pravdu každému, ale doma mě nikdo neposlouchá.

VÍTEK: Tak to máš dobrý.

LEA: Dobrý?

VÍTEK: Dobrý.

LEA: Hele! Hele! (vidí, že Vítkovi zabrala ryba)

VÍTEK: Bere! Bere! V jedný vesnici nedaleko odsud tuhle rybu chytili a po pár dnech ji zase hodili zpátky do řeky.

LEA: Jak to?

VÍTEK: Prý to bylo peklo. Všichni na sebe řekli i to, co ani u zpovědi faráři nikdy nesvěřili. Řezník se přiznal, že je vegetarián, jedna paní, že mluví se svým kocourem, druhá, že jí syrové ryby, třetí, že do jídla mužovi někdy dává žížaly. Když to zjistil, není divu, že vzal do zaječích. Takže nakonec z toho vlastně vyšel nejlíp starosta, kterej se přiznal, že krade. Jenže to už stejně všichni dávno věděli.

LEA: A kde to bylo?

VÍTEK:  To ti neřeknu. Ale jsme po proudu, takže pravdomluvnou rybku můžu kliďánko chytit pro změnu já a pak by ta mela propukla tady.

Hynek zpívá písničku „Klepy, klepy, klep“

Čurymůra s Krasomilem v kouzelnické sluji

Lea si ale kvůli prachům má vzít starého, bohatého Krasomila, aby král neskončil v exekuci. Pak jsou tu drbny (ty nemůžou chybět), zlá čarodějnice Čurymůra (v podání mé maličkosti), která si chce přičarovat věčnou krásu.

ČURYMŮRA zpívá:

Tančím ráda v ranní rose bosa,

chci mít pas zas štíhlý jako vosa.

Chci jak laňka tančit nocí,

chci se vlnit ladně v bocích.

Chci být krásná, štíhlá, mladá,

nechci už dál hrbit záda.

REF:Čáry, máry, čurymuryfuk,

čáry, máry, čurymuryfuk, tohle je mé tajemství, nikde ani muk.

V hudební pohádce O pravdomluvné rybce hraje 11 postav  (4 muži a 7 žen), je tu 8 původních písniček a vše se odehrává ve 4 prostředích. Pohádku jsme zkoušeli v M3 Bezová v Braníku a zatím ji hrajeme v Branickém divadle, ale už sháníme i jiné štace. Tak se přijďte mrknout a nebojte, na diváky rybka nefunguje pravdomluvně…

Král s královnou při výslechu za pomoci pravdomluvné rybky

Král Krasomil si přišel pro nevěstu

A drbny drbají a drbají jako všude…

3 responses »

  1. Dobrý den, Vaše pohádka se mi moc líbí, získala jsem ji v elektronické podobě pro náš dramatický kroužek při DDM – pouze na vystoupení pro uzavřenou společnost,na Vaše vystoupení se nedostanu, nebylo by možno získat CD s písničkami jinou cestou – poštou? Byla bych moc ráda. Předem děkuji. Radkovičová

  2. Pingback: Deník Maminátorky – Kapitola 5. „Můj životní úspěch? Růžovej králík“ | Maminátor

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s