Jak si lidé hrají /I.díl/ aneb Nemohu dýchat

Standardní

Fotografie0195V celém seriálu je:

Jak si lidé hrají /I.díl/ aneb Nemohu dýchat (odkaz zde)

Jak si lidé hrají /II.díl/ aneb Berneho SNĚHULÁK (odkaz zde)

Jak si lidé hrají /III.díl/ aneb Jak zastavit Sněhulátory (odkaz zde)

Jak si lidé hrají /IV.díl/ aneb Pravidla a cíl HER (odkaz zde)

Jak si lidé hrají /V.díl/ aneb Nechte mi mou blechu v kožichu (odkaz zde)

Jak si lidé hrají /VI.díl/ aneb Životní a manželské hry (odkaz zde)

Jak si lidé hrají /VII.díl/ aneb Společenské a sexuální hry (odkaz zde)

Když jsem na podzim obíhala doktory s respiračními problémy a v blbejch dnech měla pocit, že se udusím, netušila jsem, že je to kvůli hrám, který mezi sebou lidé hrají. Nenapadlo mě ani ve snu, že mám tíži na prsou a nemůžu popadnout dech proto, že mně dávaj zabrat některý vztahy s kamarády, rodinou, prodavačkami, pošťáky a třeba i úplně cizími lidmi. Až když doktoři vyloučili srdeční problémy, ukázali mi RTG mých krásných plic, výsledky krve, které by mi mohl kde kdo závidět, pošeptala mi sestřička u mýho obvoďáka větu, která mi dost změnila život: „Jste zdravá, ale jste na nervy“.

Tak jsem si s těma nervama zašla k psychoušce a ta na mě hned vybalila „transakční analýzu“.  Že prej s ní se dostanu dál a naučím se nedusit se a neprohrávat v blbejch lidskejch hrách. Ten název metody „transakční analýza“ jsem samozřejmě hned zapomněla a neuměla jsem doma muži vysvětlit, podle čeho že mě paní doktorka bude léčit ty nervy. Když jsem marně lovila ve své dvěmaporodyproděravělé paměti, našla jsem jen „panamerickou paralýzu“ či  „tragickou hypofýzu“.

Před pěti minutama jsem na ten název narazila znovu a už píšu tenhle článek, abych to už nikdy nezabudla. Říkala jsem totiž o psychoušce mýmu kámoši Mufovi, kterej studoval psychologii, a ten mi doporučil knihu „Jak si lidé hrají“, kde autor Eric Berne transakční analýzu vysvětluje.

Berne: „Když člověka nikdo nehladí, začne mu vysychat mícha“  

Eric Berne se narodil v roce 1910 a umřel o 60 let později. On přišel s „transakční analýzou“ (jé, já už vím, jak se to jmenuje, že jsem si to zas musela najít nahoře v článku, bych na sebe asi nemusela napráskat…) a díky této knize ji dokázal pochopitelným až zábavným způsobem vysvětlit celému světu. Ta knížka byla na dlouhou dobu populárně psychologickým bestsellerem. Asi proto, že Berneho revoluční text umožnil porozumět, co se skutečně děje mezi lidmi během základních sociálních interakcí. Že každý hrajeme hry: manželské doma, mocenské v práci, sexuální s opačným pohlavím. Líbí se mi třeba už jen citace v předmluvě Miroslava Plzáka: „Když člověka nikdo nehladí, začne mu vysychat mícha“.

Hlad po podnětech je stejný jako hlad po jídle

O společenském styku se v knize například píše, že když se s dítětem dlouho špatně zachází, trpí nejdřív psychicky a pak přijdou i nemoci. I nevšímání si dítěte mu může způsobit zdravotní problémy, hlad po podnětech je prý stejný jako hlad po jídle. No a jak lidi rostou, nemůžou už se tulit k mámám, ale svůj hlad po fyzickém kontaktu ukájí uznáním. Herec chce potlesk každý den, vědci stačí ocenění jednou za rok, aby mu mícha nevyschla.

V hrách podle Berneho nejde o uspokojení, ale spíš o „zisk“ nebo „výhodu“. Přitom hrou může být alkoholismus, nevěra, sebelítost. Kdo ve hře obstojí a „získá výhodu“, cítí se pak líp, nasytí ducha a tedy i tělo a je zdravější. Takže bacha na nenasyty, co sbírají plusové bodíky na vás nevinných obětech. I pro mě je teď zajímavější sledovat všechny mezilidské situace z pohledu toho, kdo chce „získat“. Kdo má navrch. Kdo je třeba sprostý, aby přivedl druhého do rozpaků, kdo druhé přehlíží a tím získává body, kdo své vlastní nízké sebevědomí zvyšuje na úkor sebevědomí svých nejbližších. V těchhle hrách se často získává na úkor cizích slz.

V celém seriálu je:

Jak si lidé hrají /I.díl/ aneb Nemohu dýchat (odkaz zde)

Jak si lidé hrají /II.díl/ aneb Berneho SNĚHULÁK (odkaz zde)

Jak si lidé hrají /III.díl/ aneb Jak zastavit Sněhulátory (odkaz zde)

Jak si lidé hrají /IV.díl/ aneb Pravidla a cíl HER (odkaz zde)

Jak si lidé hrají /V.díl/ aneb Nechte mi mou blechu v kožichu (odkaz zde)

Jak si lidé hrají /VI.díl/ aneb Životní a manželské hry (odkaz zde)

Jak si lidé hrají /VII.díl/ aneb Společenské a sexuální hry (odkaz zde)

 

3 responses »

  1. Pingback: Jak si lidé hrají /VI.díl/ aneb Životní a manželské hry | Maminátor

  2. Pingback: Jak si lidé hrají /VII.díl/ aneb Společenské a sexuální hry | Maminátor

  3. Pingback: S dětma furt zavostřuju na štěstí | Maminátor

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s