Čeština 2.0 byla nominovaná na Křišťálovou Lupu 2013 za obsahovou inspiraci

Standardní
Takhle Křišťálová lupa vypadá

Zdroj: technet.idnes.cz

Jsem pyšen na svůj choť, neb jeho online slovník „Čeština 2.0“ (odkaz zde) byl nominován za obsahovou inspiraci v rámci udílení nejprestižnějších cen pro české internetové projekty Křišťálová Lupa 2013 (odkaz zde). Sice nevyhrál, ale mou pýchou to neotřese ani v nejmenším. No a uvědomila jsem si, že se jím možná nepyšním až tak veřejně, jak bych mohla. Češtinu 2.0 pravidelně sleduju a bavím se u ní, dovídám se novinky na trhu českých slov, tak se podělím i s vámi. Takhle třeba slovník vysvětluje záhadné slovo „maminátorka“ (odkaz zde)🙂 Jak tenhle úžasnej a už hodně obsažnej online slovník nových českých výrazů vznikl, o tom povyprávěl manžel holčině z Olmiku (Olomouce), která o Češtine 2.0 píše diplomku. A samozřejmě taky mně.

cestina_400x400Tohle mi řekl:

První nápad na Češtinu 2.0 vznikl v tramvaji, kde jsem zaslechl výraz, který jsem neznal. Chtěl jsem si ho najít na netu, ale nenašel jsem ho v tom významu, ve kterém byl použitý. Tak se mi na konci roku 2008 zrodil v hlavě ten nápad. Realizoval se pak na jaře 2009.

Čeština 2.0 je slovník nových slangových slov v češtině, ale objevují se v něm i výrazy/slova z nářečí, méně známá lokální slova a výrazy apod. Především by ale měl slovník reagovat na nejnovější vývoj češtiny, různé společenské fenomény apod. To se projevuje například slovy jako haškovat, rathorika, (zemanovská) viróza, babicovat apod. A objevují se v něm i významově posunuté výrazy – např. odklonit (bývalý ministr Kocourek a jeho snaha ukrýt peníze před manželkou atd). Snahou je podchycovat nově vznikající výrazy, nový slang, dříve než se stane populární. Samozřejmě z toho vyplývá, že některá slova se opravdu uchytí a jiná nikoliv a vyšumí. Principem je svobodné fungování – nové slovo může poslat kdokoliv.

Asi to ale není nic pro jazykové puristy, které z toho slovníku možná jednou klepne pepka… Mělo by to být místo pro lidi, kteří si chtějí hrát se slovy a kteří se chtějí bavit. Kteří neberou češtinu jako neměnnou věc, zafixovanou v čase a prostoru. Čeština 2.0 proto měla od počátku fungovat jako otisk doby, toho, čím jsme žili a co nás ovlivňovalo. A ti, kterým to třeba leze krkem, se mohou vyjádřit alespoň prostřednictvím palce dolů u definic.

Ceny Křišťálová Lupa 2013 byly předávány v Divadle Archa, povedeným a zábavným večerem provázeli Tomáš Hanák s Janem Simkaničem.
Zdroj: kristalova.lupa.cz

Pro mě bylo od počátku a stále je vzrušující být u zrodu nových slov, být svědkem toho, jak se uchycují v běžné mluvě, lovit je a pátrat po nich nebo je mít osvojené ještě dříve, než je objeví a začne používat masa lidí.

Od počátku to fungovalo tak, že jsem slovník netvořil jen já sám, rodina a přátelé – na stránkách byl vždy formulář pro přidání nového slova, který mohl využít kdokoliv, kdo šel takříkajíc okolo. Zprvu to samozřejmě nebylo nijak zvlášť využíváno, nicméně už po zhruba roce fungování se pravidelně objevovaly příspěvky uživatelů. Dnes již příspěvky uživatelů výrazně převažují nad těmi, které do slovníku přidávám já a okruh lidí okolo mě. Sám přitom čerpám hodně ze sociálních médií, blogů, reklam, ale i ze zpravodajských webů, diskusních fór, recenzí, „offline“ médií 🙂 (knih, časáků, televize apod.) a samozřejmě běžné mluvy – úžasným zdrojem nových slov jsou návštěvy hospod 😉

Jen málokterý výraz je „zcenzurován“. Základní pravidla jsou přitom uvedena přímo u formuláře na přidávání nových slov: uživatelé by měli myslet na to, že píší pro mnoho lidí, proto by měli definice psát srozumitelně a doplnit veškeré informace nutné pro dostatečné pochopení slova. Neměli by v definicích jmenovat své přátele (či nepřátele), tropit si z nich žerty apod. Definice obsahující celá jména neznámých lidí nepublikuji. Vždy by přitom měli doplnit také příklad použití slova v praxi pro lepší pochopení výrazu. Také nepublikuji definice psané verzálkami, zjevné nesmysly, interní vtípky…

Návštěvnost vytrvale roste, od vzniku slovníku se zdvanáctinásobila, nyní měsíčně sleduje nové přírůstky zhruba 6 tisíc unikátních uživatelů a dále rosteme 🙂

Cílem je, aby Čeština 2.0 dále bobtnala v počtu definic, aby byla co nejobsažnější a zachycovala co nejvíc slov i z různých profesních slangů apod. Zkrátka aby každý, kdo chce znát nějaké slůvko, které se v češtině používá (třeba pokud chtějí rodiče rozumět svým pubertálním dětem v komunikaci na FB či jinde ;)), tak aby měli místo, kde půjdou a s jistotou se dozví, co dané slovo znamená. To je takový hodně neskromný a smělý cíl. Na konci roku 2013 má slovník přes 3500 definic, cílem je to číslo v příštích dvou letech minimálně zdvojnásobit, spíše se dostat k deseti tisícům. A dál uvidíme.

Aktualizace 6/2014

Na čt24 byla 7.6.2014 v pořadu Online zmínka o češtině 2.0

2 responses »

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s