Běhání očima fanoušků: u velkejch závodů bolej ledviny, u malejch játra

Standardní
Třetí maraton (3)

Takhle jsme s tchýní a dcerou fandily loni na Neworském maratonu, to byla bomba… Byl tam i můj táta a manželův svědek Miro.

Tak mi zas ten můj někam uteče. Na pražskej půlmaraton. Startovní číslo 4019. Jako vždy jdu fandit, protože to se prostě musí. Jak má chlap koníčka, kterej ho uspokojuje, musí se to podporovat. Jináč bych měla doma nasratýho chlápka a to by mě nebavilo. Tentokrát nejdou věrní fanoušci Miro, Petr a Lucka, ale beru obě děti a tchýni. Ta moje naštěstí není z toho vtipu: „Který český slova začínaj na TCH: tchýně a tchoř.“ Ta moje je dobrá.

Na půlce dávám dvě fandozastávky

Máme už klasický fanouškovský místečko u Železničního mostu, kam se od nás z Braníka jednoduše dostaneme tralalajkou, a můžem fandit hned 2x. Jednou na asi 5.km, když běžci utíkaj z Nuslí směr Palačák, pak rychle přes most a na druhý fandění na necelým 8.km na Strakonický. Víc při půlmaratonu nestíhám. Na maratonu se dá vošéfovat i 7 fanouškomíst. Když neproserete přívoz, jede vám metro a tak. Půlmaraton je fofr, tam jsem ráda i za ta dvě místa.

1 půlka

Takhle jsme fandili na první půlce na našem místečku u Železničního mostu, složení výpravy: tchýňka Iva, já, dcera Berta, Lucka, můj oranžový kočár a duhový obrdeštník. Kucí běžeželi. Petr a můj muž Martin. Berta Martina prospala.

Start bude v pravé poledne u Rudolfina. Tamtéž i cíl, pro nejrychlejší běžce už za hodinu, limit jsou 3 hodinky. V takový šikovný online aplikaci jste si dopředu mohli zadat plánovaný čas a běžel vám tam punťa a já si tak zapsala, kdy zhruba přiběhne můj starej k nám. Jinak jsem to vždy řešila tabulkou s časy a tempem a propočítávala dopředu, kde kdy bude. To je tedy nezbytný u maratonu a plánovajdy fandění. To by se jinak nedalo.

U půlky to mám na háku. Prostě půl hodiny po startu se číhá u Železničního mostu. I když loni jsme muže prosrali. Prostě jsme se vůbec nepotkali. Protože jsme si domluvili poznávací znamení Lucčin velkej oranžovej kočár a můj velkej barevnej deštník a neměli jsme ani jedno. Lucka nedorazila, Petr jo, ale bez kočáru, já nevzala deštník. Běžec nás prostě přehlíd. Dnes si beru menší červený deštník, ale vzhledem ke krásnýmu počasí posledních dnů budu s deštníkem snad za exota a běžec nás nepřehlídne.

1mar

A to už je první maraton. Změna sestavy: v mým břiše byl syn Jáchym, v den maratonu jsem měla den porodu, takže manžel o to bedlivěji sledoval, zda se objevím na fanouškovských domluvených zastávkách. Zejména v Podolí, kde jsem měla rodit. No a tam jsem nedorazila včas, protože nám ujel přívoz. Muž uvažoval, že zaběhne rovnou na porodní sál. Jinak fanoušci Iva, Berta, Petr a Miro. Berta poněkud spící, což je klasika, čekání na tátu ji často uspávalo.

New York byl hustej i pro fanoušky

Když jsem fandila v New Yorku na maratonu, domluvili jsme si zas českou vlajku a přesnej kilometr, kde budem, na tom kiláku nebylo místo a vlajku mi lidi zakázali, protože fučelo a vlajka je mlátila do ksichtů. Zas jsme běžce málem prosrali a to by mě obzvlášť v takový dálavě dosti nasralo. Takže prostě: domluvte si něco, co fakt pak použijete, ať se děje, co se děje. Když někde běží tísíce lidí, je těžký se potkat. Pro fanoušky je skoro nemožný toho svýho v tom davu najít (zvlášť v New Yorku, kde běželo přes 50 000 lidí), pro běžce zas hledat neviditelná znamení.

3mar

New York byl neopakovatelnej… Město maratonem fakt žilo a dýchalo. Fandit jsme přiletěli my s Ivou, Bertou a Mirem, přidal se i můj táta Jirka. Tomu se říká fanouškovská věrnost, co? V New Yorku Berta neusnula a fandila z plných plic.

New York byl hustej pro všechny. Fanoušků tam bylo tolik, že jsme se už hodiny dlouhý před startem maratonu tísnili u trati v davech lidí a bojovalo se o každej decimetr čtvereční, jednou se ke mně tchýně natáhla s kapesníkem a už nemohla došlápnout botou na zem, už tam byla něčí noha, pěkne dlouho stála na jedný noze a byla otočená do boku, ani na narovnání zad nebylo místo. Fakt masakr. Lidi to tam žerou. Byl to doják, ale slzy nám tekly i bolestí. Navíc byla neskutečná klemra a fučelo jako kráva.

Den před tím jsme běhali v tričku po Central parku. No a najít našeho milovanýho Martina mezi 50 000 běžci, to bylo něco… Jo a ano, do New Yorku s náma letěla naše milovaná tchýně a dokonce i dcera Berta, neměl ji kdo hlídat… Byla skvělá, fandila jak vo život. Taky letěl Miro a můj táta. Bylo to silný.

Půlka je takový jarní rozehřívací běžecký kolo

Pro běžce i pro mě jako fanouška. Muž ještě před dvěma dny ležel se střevní chřipkou a běhal jen na záchod a dnes si to klidně dá. S maratonem by to tak jednoduchý nebylo. I my fanoušci to máme easy, budeme stát na jednom místě, pak přejdem most a zfandíme za mostem… Brnkačka.

2 půlka1

Na druhé půlce fandil věrňoch Miro, já s Bertou bez tchýňky, která se musela starat o tatínka, Petr bez Lucky, která se musela starat o jejich prcka Tadeáše. My doma zanechali našeho maratonského potomka Jáchyma, protože dvě děti na závod by na mě byly moc. Tady opět Berta tátu prospala. U mostu nás přeběh, v cíli Berta vytuhla v Manduce.

Při maratonu šlo o vteřiny, jedlo a pilo se v běhu během přejezdů mezi všemi těmi zastaveními. Měla jsem dokonalý itinerář, který mi fanoušci kolem jen záviděli. Mapu závodu, tabulku s předpokládanými časy na každý kilometr, v mobilu fanouška Petra pak aplikaci s puntíkem utíkajícím Prahou. Petr fandil z domova i při NY maratonu a díky stejný apce mi tam posílal smsky, zda muž žije, a ve který ze všech čtvrtí zrovna běží.

Fandy u malých závodů bolej játra, u velkých ledviny
Fandění je super i pro děti, zatím fandila jen dcera, synátor pouze na Nike Runu, kde máme fanuškovský místečko v podolský restauraci Sokolovna a jen vybíháme od piva nahoru na silnici, kde běžej běžcí po startu a před cílem. Jednou jsme málem muže propili. Prosrali? Táta můj nestihl doběhnout, já na poslední chvíli. Jj, u menších závodů hrozí bolavá játra. U větších ledviny. To je asi hlavní rozdíl mezi těmito závody pro mě jako fanouška, u Maratonu nestíhám pít, u Nike Runu nestíhám od piva fandit.

2mar

Na druhý maraton přišel fandit i kamarád Muf, velký běžec a chodec, jinak klasika: Vojtěch Šofr, Václav Poustka, Karel Němec, Varel Frištenský. Lucka s Tadeáškem, já zas jen s jedním kusem a bez tchýně. Na poslední zastávce se Berta vzbudila přesně na vteřinu a dala si s tátou pusu.

Kdy a jak začal muž běhat?

Muž začal běhat v roce 2011, první závod si dal s kamarádem Petrem, běželi spolu podzimní desetikilometrový Nike Run Prague. To byl start. Pak už to šlo ráz na ráz:

 • 2011 podzim Nike Run (10km)
 • 2012 jaro půlka (21km), květen Praha maraton (42km), podzim Nike Run (10km)
 • 2013 jaro půlka (21km), květen Praha maraton (42km), podzim Nike Run (10km), listopad New York maraton (42km)

Do běhání se vyloženě zamiloval, proč a jak, o tom si můžete přečíst v několika jeho krásných článcích o běhání na jeho blogu RUNMAG (odkaz zde)

První maraton (7)

Je to borec, kdysi běhal na základce, pak nic a až na středněvěký kolena se do toho takhle pustil… Letos jedem i do Mnichova na Maraton a až našetříme, dáme zas i New York či jinou Ameriku.

Něco faktů o pražský půlce:

 • jarní závod, který otevírá běžeckou sezónu
 • ideální rozběhání před květnovým maratonem a rozehřátí fanoušků
 • ofiko je to Sportisimo 1/2Maraton Praha
 • největší běžecký závod v ČR
 • běží se něco málo přes 21 km, většinou podél Vltavy
 • abyste doběhli v limitu 3 hodiny, musíte mít max tempo 7:55 min / km (čemuž můj muž už s úsměvem říká chůze)
 • 12 500 běžců
 • za startovné běžci dostali startovní číslo se zapůjčeným elektronickým čipem (ten je na startovním čísle a měří čas, po doběhu se musí odevzdat, jinak by běžec běžel jen pro radost), batoh, tašku, obžerstvení, medaili, a startovní číslo taky funguje jako lístek na MHD v den závodu, je za to i zadara vstup na nějaký akce
 • závod můžou diváci sledovat online, živě na Český (ČT 4 Sport), svý běžce chceme zas šmírovat i online díky mobilní aplikaci
 • http://www.runczech.com
 • výsledky běžcům přijdou smskou, najdou je i online, můžou si stáhnout diplom, koupit online cílový fotky (odkaz zde) a tak, prostě nová doba, zákazník vyhazuje číšníka
 • pro běžce jsou tu „vodiči“, běžci s viditelně označenými časy (většinou na velkých balónech, letos to prej budou plachty), za ně se může každý přidat, aby neřešil tempo

Aktualizace: tak a je po všem. Foto přikládám. Bylo to super, počasí chladnější, ale to je pro běžce fajn. Děti nic důležitýho neprospaly. Martin nezaběhl osobák, ale bylo to i proto, že někde na trati zachraňoval padlého běžce. Zafandili jsme na obou plánovaných místech, dostali hudlany a givemefivey. Prostě spokojenost. Tak zase příště hip hip hurá!

the best of (1)

Věrní fanoušci zaučují nováčka Jáchyma

 

the best of (2)

Fanoušek s rumbakoulí

the best of (5)

Nejrychlejěí běžci

the best of (10)

Čekáme na svýho samce

the best of (11)

Občerstvovačka

the best of (12)

Utekl z Pankráce?

the best of (13)

the best of (14)

A je tu:)

the best of (15)

Boží přehoz:)

the best of (17)

Na Náplavce byly zrovna trhy, tak jsem si i něco pokoupila před závodem

the best of (18)

Běželo se přes Palackého most, vypadá to super, jak je v dáli hrad

the best of (26)

Strakonická

the best of (27)

Opět

the best of (30)

I s kočárkem někteří běhaj

the best of (31)

Houbičky na osvěžení

the best of (36)

Daj-li mi medaj-li:)

the best of (37)

První gratulanti

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s