Vyražte na prosincovou procházku Prahou s Portou Pragou

Standardní

porta-praga-pngZnáte cestovní a vzdělávací agenturu Porta Praga (odkaz zde)? Průvodcujou Prahou a vyrážej i jinam a jsou super, za pár korun bezvadný výklady, poznáváte zákoutí hlavního města, podivuhodný příběhy míst a místeček. Já se s nima seznámila před pěti lety, když jsme se přestěhovali do Braníka, šla jsem s nima procházku Braníkem a bylo to bezva. Posílají mi každej měsíc info, co chystají, tak to budu házet na Maminátor, ať si s nima můžete užít hezkýho dne i vy.

Program procházek na prosinec 2014

klementinum_zrcadlova-kaple

Zrcadlová kaple v Klementinu

2.12.út. Adventní koncert s vycházkou Magický advent ve staré Praze

Vánoční vycházka s následujícím koncertem v působivém interiéru Zrcadlové kaple Klementina.

Vycházka v zimním adventním čase nás provede malebnými místy Starého Města, budeme si povídat o tom, jak se v minulosti tady slavily vánoce a zmíníme se i o tom, jak se slavily v Evropě. Jako prémii každý dostane recept na pražskou vánoční pochoutku. Na závěr vycházky si sami zkusíme spolu s lampářem rozžehnout plynové lampy, které v minulosti osvětlovaly pražské ulice.. A pak Vás již čeká koncert – uslyšíte vánoční muziku, koledy a pastorely Adama Michny z Otradovic, J. J. Ryby, F. X. Brixi a dalších.Pozor – omezený počet míst, na akci je třeba se předem přihlásit telefonicky na 721 769 586 nebo emailem na evahavlovcova@seznam.cz . Vstupné na vycházku s koncertem je jednotné: 360 Kč. Sraz na vycházku je v 16.30, místo srazu bude upřesněno po přihlášení, průvodkyně M. Cimplová, , E. Havlovcová

6.12.so. Václavské náměstí – bývalý Koňský trh.

Procházka kolem náměstí připomene jedno ze tří hlavních náměstí Nového Města; stavby a osobnosti související s tímto náměstím a jeho nejbližším okolím. Sraz ve 10.00 u pomníku sv. Václava. Vstupné 60/50 Kč, průvodkyně ing. L. Prokůpková

starepohledy cz

Zdroj: starepohledy.cz

panoramio com

Zdroj: panoramio.com

6.12.so. Botanická zahrada UK Na Slupi – prohlídka vnitřní expozice – skleníků – s pí dr. Skalickou z botanického hlediska. Opět jsme pro Vás zorganizovali procházkou z botanického hlediska, podobné procházky s pí dr. Skalickou jsou vždy velkým zážitkem. Sraz v 13.30 před hlavním vstupem do zahrady, blízko stan. tram č. 24 Botanická zahrada. Pozor – omezený počet osob na 25. Vstupné 60/50 Kč + vstupné do skleníků 55/30 Kč, , lektor RNDr. A. Skalická

Fidlovacka7.12.ne. Co bylo před Fidlovačkou aneb po stopách divadel. Jak to bylo s divadly na Václavském náměstí a v jeho blízkém okolí ? Která divadla ještě existují a která si připomínáme jen pomocí fotografií? Sraz ve 14.00 u Wiehlova domu (roh ul. Vodičkovy a Václavského náměstí – dnes prodejna Academie). Pořádáno ve spolupráci s Klubem Za starou Prahu. Vstupné 60/50 + členové KZSP 20 Kč, průvodkyně PhDr. J. Chrastilová.

7.12. ne. Klementinum. Bývalý jezuitský areál nám nabídne prohlídku unikátních historických prostor se Zrcadlovou kaplí, Barokním knihovním sálem nebo Astronomickou věží vysokou 68 m, odkud je i překrásný výhled na okolí. Podařilo se nám domluvit slevu na vstupném do objektu..Pozor – omezený počet míst, na akci je třeba se předem přihlásit telefonicky na 721 769 586 nebo emailem na evahavlovcova@seznam.cz Sraz v 15:00 před objektem Zrcadlové kaple na nádvoří pod věží – nejlépe využít vstup z Mariánského náměstí. Vstupné celkem 160 Kč (60 Kč na vycházku + vstupné do objektu 100 Kč). Průvodkyně místní v Klementinu + PhDr. E. Havlovcová.

Krizovnicke namesti, Klementinum, sv. Salvator, Stare mesto (UNESCO), Praha, Ceska republika

Druhá zleva je Astronimická věž Klementina. Zdroj: tyden.cz

prochazkyprahou cz

Empírový činžovní dům nedaleko Národní třídy, Platýz, i o něm se bude na vycházce povídat. Zdroj: prochazkyprahou.cz

12.so. Pražský klasicismus a empír. Při procházce centrem Prahy se blíže seznámíme se stavbami 1.poloviny 19. století, kdy vládl klasicismus a empír. Řada staveb je spojena se jménem stavebního podnikatele Jakuba Wimmera. Tak poznáme nelehký osud Wimmerovy fontány, zastavíme se u Platýzu, jednoho z prvních činžovních domů s nečekanou zajímavou plastickou výzdobou, u klasicistních domů v Rytířské ulici, u kostela sv. Kříže, paláce U Hybernů a počátek dopravního ruchu so připomeneme u nejstaršího pražského – dnes Masarykova – nádraží. Sraz v 10.00 na Jungmannově náměstí u sochy J.Jungmanna. Vstupné 60/50 Kč, průvodkyně PhDr. J. Škochová.

13.12. so. Malostranský košířský hřbitov. Pojďte si s námi projít hřbitovem, který se stal místem odpočinku mnoha slavných osobností a který je považován za předchůdce Vyšehradského hřbitova. Výjimečná možnost navštívit tento hřbitov, který je běžně uzavřený. Sraz ve 14.00 před hřbitovem na Plzeňské třídě (stan. tram. č. 9, 14, 24 Bertramka ) . Vstupné 60/50 Kč + vstupné na hřbitov 50 Kč (slouží jako příspěvek na záchranu a obnovu hřbitova), průvodkyně Mgr. J. Náprstková.

hřbitov wiki

To je ten krásnej hřbitov nad Andělem, jezdí kolem tram. Bydlela jsem tam kdysi přímo vedle něj se svým prvním klukem. Hřbitov se jmenuje „Malostranský košířský hřbitov“. Zajímavý, to jsem ani nevěděla. Je jinak zavřenej, takže přemejšlím, že se na něj s Portou Pragou vydám, když bude čas.

prazskydenik cz

Perníkový betlém v dejvickém kostele sv. Matěje Zdroj: prazskydenik.cz

14.12. ne. Za perníkovým betlémem do kostela sv. Matěje. V předvánočním navštívíme dejvický kostel sv. Matěje, zmíníme se o jeho historii i legendách a především se necháme okouzlit vonným perníkovým betlémem. Zároveň si na zdejším hřbitově připomeneme některé významné osobnosti. Sraz ve 14.00 na zastávce U Matěje (autobus č. 131). Vstupné 60/50 Kč + dobrovolné vstupné do kostela 20 Kč, průvodkyně ing. L.Prokůpková.

14.12.ne. Za renesančními šlechtickými sídly Hradčan a Malé Strany. Při vycházce se zastavíme u sídel slavných českých šlechtických rodů, které se zapsaly významně do českých dějin 16. a 17. století a seznámíme se s renesanční architekturou paláce Martinického, Schwarzenberského, pánů z Hradce, Metychů z Čečova, aj. Sraz ve 14.00 před Schwarzenberským palácem na Hradčanském náměstí . Vstupné 60/50 Kč, průvodkyně PhDr. J. Škochová.

14.12.ne. Adventní pasáže v podvečerním čase. Sraz v 16.30 u sochy sv. Václava na Václavském náměstí. Vstupné 60/50 Kč, průvodkyně PhDr. J. Chrastilová.

paroplavba cz

Takhle z vody můžete Prahu vidět o vánocích. Zdroj: paroplavba.cz

16.12.út. Adventní vycházka po pražských nábřežích zakončená plavbou lodí s koncertem českých a evropských koled. Na akci je třeba se přihlásit telefonicky nebo mailem. Akce začíná vycházkou v 16.15, loď vyjíždí v 18.00.Vstupné na obě dvě akce dohromady 410 Kč ( 350 lodní lístek + 60 Kč na vycházku). Pozor – omezený počet míst, na akci je třeba se předem přihlásit telefonicky na 721 769 586 nebo emailem na evahavlovcova@seznam.cz

20.12.so. Procházka částí Bubenče. Od tzv. Skleňáku ke kostelu sv. Gotharda projdeme kolem významné vilové zástavby – vily Pelléovy, Suchardovy vily, vily Dušana Jurkoviče a dalších, uvidíme jaké majetky zde vlastnila rodina Petschkova a skončíme na místě známé poutě Na Slamníku. Pořádáno ve spolupráci s Městskou částí Praha 6. Sraz v 10.00 na Nám Svobody, před obřadní síní Prahy 6. Vstupné 60/50 Kč, průvodkyně H. Čenková.

20.12.so. Albertov – univerzitní campus a jeho nejbližší okolí. Naši vycházku začneme na Karlově před kostelem Panny Marie a Karla Velikého – zdánlivě bez souvislosti, ale zakladatelem pražské univerzity i tohoto kostela byl Karel IV. A zástavba na Albertově je vlastně tedy pokračováním Karlova díla. Sraz ve 13.30 před kostelem na Karlově (předmostí Nuselského mostu, přístup od stanice metra I. P.Pavlova, pěšky cca 10 minut). Vstupné 60/50 Kč, průvodkyně H. Čenková.

slavnestavby cz

Krátce poté si postavil pražský architekt Evžen Linhart vlastní vilu na Hanspaulce – první corbusierovský dům v Československu. Snad stojí za zmínku, že Linhart v tomto domě utratil i jmění své ženy poté, co navštívili Stuttgart a Paříž a Le Corbusierovy stavby. Realizace byla tak drahá, že mladý pár musel dům na dvě léta pronajmout, než se tam mohl nastěhovat a dům užívat. Bílý funkcionalismus však brzy poté zvítězil a stal se vůdčím stylem československé architektury a nositelem kulturní ideje tohoto nového státu. Vedle domácích architektů realizovali svá vrcholná díla na českém území i přední světoví architekti. V Praze Adolf Loos uskutečnil Müllerovu vilu, svou nejvýznamnější manifestací prostorového plánu, a německý architekt Ludwig Mies van der Rohe vilu Tugendhat jako svou nejdůležitější stavbu evropského období před svým útěkem do Spojených států. Zdroj: slavnestavby.cz

21.12.ne. Procházkou z Červeného vrchu do Starých Dejvic. Uvidíme západní část Hanspaulky, bývalé viniční usedlosti i moderní architekturu jako například vlastní vilu Evžena Linharta. Ukážeme si, kde stával hostinec Šipkapas a povíme jak ke svému jménu přišla Hadovka. Pořádáno ve spolupráci s Městskou částí Praha 6., sraz ve 14.00 nároží ulic Horoměřické a Evropské. Vstupné 60/50 Kč, průvodkyně H. Čenková.

22.12. po. Prahou, když se stmívá aneb procházka Pražským hradem. Ještě jednou v roce 2014 se projdeme hlavní pražskou památkou. Sraz v 16.30 u sochy T. G. Masaryka na Hradčanském náměstí. Vstupné 60/40 Kč, průvodkyně PhDr. E. Havlovcová.

27.12.so. Předsilvestrovská večerní vycházka od Černínského paláce, přes Hradčanské náměstí a Jánský vršek na Tržiště pro děti i jejich rodiče – nejen za pražskými strašidly, ale i dalšími pražskými zajímavostmi. Sraz v 17.00 před Černínským palácem na Loretánském náměstí na Hradčanech. Vstupné děti 50 Kč, ostatní 60 Kč., průvodkyně M. Cimplová.

magdalena-wagnerova-prazska-strasidla-a-vsemozna-jina-zjeveni

Více o pražských strašidlech se dočtete třeba v knize Magdaleny Wagnerové „Pražská strašidla a jiná zjevení“

27.12.so. Vyšehradská zastavení. Projdeme se Vyšehradem a povíme si nejen o jeho minulosti, ale podíváme se i na hřbitov za slavnými osobnostmi. Sraz ve 14.00 u zdejší rotundy sv. Martina. Vstupné 60/50 Kč, průvodkyně PhDr. J. Chrastilová.

svatyantonin cz

Zdroj: svatyantonin.cz

28.12.ne. Kostel sv. Antonína s proslulým tzv. Českým nebo Slovanským betlémem. Sraz v 11.30 před kostelem, Strossmayerovo náměstí,Praha 7, vycházka bude navazovat na mši, Vstupné 60/50 Kč+ příspěvek na kostel 20 Kč, průvodkyně H. Čenková..

28.12. so. Toulky sváteční Malou Stranou s návštěvou některých jesliček. Sraz ve 14.00 v atriu metra Malostranská. Vstupné 60/50 Kč, průvodkyně PhDr. J. Chrastilová

POZOR _ Akce na Nový rok 2015 – vycházka s koncertem

zátiší

Tohle je restaurace Zátiší z mých rodných Hodkoviček. Pohlednice z počátku 20.století. Zdroj: praha.eu

1.1.2015 Vycházka Kam se v Praze chodilo do hospod, kaváren a vináren v 19. a 20. stol. s následujícím novoročním swingovým koncertem v podání Big Band Pražského salonního orchestru.

Na programu díla D. Ellingtona, G. Millera a dalších. Vycházka začíná ve 13.30, koncert v 16.00. Vstupné celkem na obě akce 330 Kč. Koncert se uskuteční v novogotické modlitebně, Korunní 60, Praha 2

Na akci je třeba se předem přihlásit. Hlásit se můžete již nyní na 721 769 586 nebo evahavlovcova@seznam.cz

 

Porta Praga – cestovní a vzdělávací agentura

  • PhDr. Eva Havlovcová
  • tel.: 721 769 586, 281 911 056    
  • e:evahavlovcova@seznam.cz
  • www: portapraga@portapraga.cz

 

 

 

 

 

 

 

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s