Pošlete s dětmi živej dopis z Afriky

Standardní
1-Dopisy Jižnípoštou

My už s dětmi napsali a i s heslem MAMINATOR. Kdo neumí psát, ten nakreslil obrázek.

Na tento článek navazuje další „106 dopisů už dorazilo Jižní poštou do Maroka“ (odkaz zde)

To by vaše děti koukaly, kdyby našly ve schránce dopis z Afriky. Stejně udiveně můžou stát nad schránkou děti vašich známých, příbuzných či sousedů. Díky projektu „Jižní pošta“ můžete se svými dětmi nakreslit a napsat dopisy, které v polovině dubna odveze čtveřice českých cestovatelů až do Maroka. Tam na ně nalepí známky a pošle je z místa, kde dělal pošťáka Saint-Exupéry, autor Malého prince. Odtud budou putovat zpátky do České republiky. Dopisy poputují 8 000 km.

11039646_616225975177759_2088680952_o

Foto: Pavel Šuba

Chcete poslat dopis z Afriky? Tady jsou důležitý informace:

  • každej dopis bude stát kilčo, penízky můžete dát osobně při předání dopisu
  • na každej dopis musíte napsat zpáteční adresu
  • do adresy příjemce připište „La république Tchéque, Europe“ nebo „Czech republic, Europe“
  • odevzdat dopisy můžete v Praze (Vinohradská, Kříženeckého nám.), v Kladně (Korychova), v Brně (Hybešova nebo STK Řípská ve Slatině), Zlíně a Olomouci-Topolanech
  • své dopisy můžete i s kačkama dávat taky mně, já je předám najednou
  • kdo chce dopisy „NA START“ poslat poštou, nechť si vyžádá potřebnou adresu na mejlu jizniposta@seznam.cz
  • dopisy odjedou 14.4. z Brna a začátkem května by mohly dorazit příjemcům

Kdo se k napsání dopisu inspiruje na Maminátoru, ať na obálku připíše HESLO: Maminátor. Tyhle dopisy budou mít speciální péči a na Maminátoru budeme jejich africkou anabázi sledovat pod lupou.

Řečeno Slovy Exuperyho – udělejte to, protože chcete vidět hroznýše a ne jen klobouk.

11034573_616225998511090_874543054_o

Jedním ze čtyř cestovatelů Jižní pošty je i můj kamarád a bejvalej kolega z televize Pavel Šuba.

O podrobnostech, jak tahle cesta s malinko absurdním smyslem vznikla, si povídal můj kamarád, cestovatel, fotograf a bloger Tomáš Hájek (odkaz zde) shodou okolností s mým dalším kamarádem a bývalým kolegou z TV Prima a TV Nova  a jedním z členů posádky Jižní pošty Pavlem Šubou (odkaz zde). Tenhle rozhovor vznikl pro Tomášův úžasný blog MyLostHat, ale byl laskavě zapůjčen i Maminátoru. Díky

Co je projekt Jižní pošta a oč v něm jde?

Je to taková romantická nabídka. Chceme přesvědčit lidi, aby někomu napsali dopis. Rukou. A svěřili mu slova, na která za normálních okolností nemají čas. Jižní pošta, tedy my, tahle psaní v polovině dubna naloží do auta a odveze až na jih Maroka, na Mys Juby. Tam naše posádka dopisy odnese na poštu ve městě Tarfaja a odešle je vlastně zpátky. Jednoho dne přijde někomu dopis z Afriky. Asi bude hodně překvapený. Kdo mu píše? Otevře obálku a v ní budou rukou psané řádky třeba od někoho, koho dlouho neviděli nebo naopak od někoho, koho vídají každý den doma nebo v práci.

Kde tenhle nápad vznikl a proč?

Když jsme chystali expedici do Maroka, hledali jsme nějaký zajímavý cíl. Kamaráda Aleše Vašíčka napadlo, že bychom mohli jet po stopách Saint-Exupéryho. Ten totiž přes Maroko létal s poštou letadlem a více než rok pak také pracoval jako velitel letiště právě na mysu Juby. Napsal o tom svoji první knížku, jejíž název se překládá buď jako Pošta na jih nebo právě jako Jižní pošta. Když jsem tu knížku četl a představoval si to, začal jsem přemýšlet nad tím, kdy jsem napsal naposledy rukou někomu dopis já sám. A zjistil jsem, že už je to hodně dávno. Tak patnáct let. A že esemesky, maily, ani posty na facebooku nemají to kouzlo. A tak jsem se rozhodl zkusit to kouzlo na chvilku vrátit.

l51743

První knížka Exupéryho byla o jeho práci coby leteckého pošťáka v Africe. Kniha se v některých překladech jmenuje „Pošta na jih“, jindy zas „Jižní pošta“. Podle ní se jmenuje celý dopisní projekt

Jaký očekáváte zájem?

Řekli jsme si, že pojedeme se sto dopisy stejně jako s jedním jediným. Protože i s jediným dopisem to bude mít smysl. Ale kolik lidí skutečně napíše? To je těžké odhadovat. Za pár dnů naši facebookovou stránku olajkovalo téměř 250 lidí. A reakce jsou: jé to je super nápad, jo, určitě napíšu… Ale kdo to nakonec doopravdy udělá, to se nedá předvídat. Protože napsat osobní dopis, to znamená si skutečně udělat čas.

Máte nějaké zkušenosti s doručováním pošty v cílové stanici, třeba procentuální úspěšnost?

Jako jestli nakonec ten dopis skutečně přijde adresátovi? No to samozřejmě nemůžeme zaručit, to bude záležet na cestě zpět na marocké a české poště. My slibujeme, že ta psaní skutečně dovezeme v pořádku až na mys Juby, nalepíme na ně známku a odevzdáme přímo do rukou marockému poštmistrovi. V Maroku jsme už byli dvakrát a pohledy, které jsme posílali, vždy v pořádku došly. Na druhou stranu musím říct, že jsme byli třeba v roce 2005 v Sýrii a pohledy, které jsme odesílali z Café Bagdád, nedorazily dodnes…

Antoine de Saint-Exupery

Antoine de Saint-Exupery byl nejen skvělý spisovatel, ale i letec, dobrodruh, cestovatel. Zažil toho hodně a v jeho stopách můžete putovat i vy. I když jen skrze dopisy.

Jak dlouho bude dopis putovat?

Naše cesta začíná v polovině dubna v Brně. Na mys Juby bychom měli dojet tak za osm až deset dnů. A tipuju, že podobný čas bude putovat dopis zpět. Takže snad někdy začátkem května pošta po zhruba osmi tisících kilometrech dorazí zpět.

Čím pojedete a co vás na cestě čeká?

Jedeme dvěma vozy Land Rover. To je totiž naše společná celoživotní láska. Nejdřív přejedeme přes Evropu. Pak trajektem přes Středozemní moře – mimochodem místy, kde Saint-Exupéry zmizel po sestřelení jeho letadla za druhé světové války. No a když se vylodíme v Maroku, čeká nás ta nejzajímavější offroadová cesta – pistami přes hory, písečnou i kamenitou poušť až k Atlantiku. Nebude to žádný závod, žádná rallye. Bude to cesta.

11028344_616225958511094_1384723944_o

Taky byste chtěli bejt tím dopisem? FOTO: Pavel Šuba

Můžeš představit „pošťáky“ Jižní pošty?

Vracíme se vlastně do míst, kde jsme se před jedenácti lety seznámili – s Radkem Orságem a Alešem Vašíčkem. To když jsme byli v Maroku poprvé jako úplní expediční zelenáči. Za tu dobu máme za sebou společně Libyi, Turecko, Jordánsko, dvakrát Maroko a dvakrát Sýrii. No a právě na druhé cestě po Sýrii v „jasmínovém“ roce 2011 jsme se seznámili s posledním členem letošní expedice, kterým je Dušan Bačo. Právě tahle cesta v době, kdy začínala syrská tragédie, nás myslím prověřila.

Otiskni svoje srdce v poušti

Co musí udělat člověk, který chce dopis poslat?

To nejdůležitější, co musí udělat, je si na chvíli sednout, vytáhnout čistý list papíru, pero a napsat dopis. Myslím, že to je to nejtěžší. Překonat svoji lenost, unavenost, zastavit se v tom shonu, zamyslet se a „otisknout svoje srdce v poušti“, jak zní náš slogan. Pak už je to jednoduché. Zalepit obálku s adresou a předat nám ji. Je několik míst, několik možností. Podrobnosti najdete na našich stránkách

Odkazy:

11033234_616225981844425_795602413_o

FOTO: Jan Kolčava

11028397_616225965177760_417442314_o

Jeden ze čtyř vašich pošťáků, který s láskou poveze dopisy od vašich dětí 4000 km. FOTO: Jan Kolčava

11025328_616225995177757_784837749_o

Tak co, jdete do toho taky? FOTO: Pavel Šuba

2 responses »

  1. Pingback: 106 dopisů už dorazilo Jižní poštou do Maroka | Maminátor

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s