Víte, že říkat „TOITOIKA“ je trestný?

Standardní
images

Nevíte někdo, co je to TOITOIKA? Suchej ani přenosnej záchod asi ne. Tak pak nevím, co to je? Zdroj foto: toitoi.cz

Společnost TOI TOI napsala výhružný email provozovateli online slovníku Čeština 2.0 za to, že mezi 5000 slangovými výrazy uvedl i mezi lidmi běžně používaný výraz „toitoika“ jako „mobilní toaleta, přenosné WC“. Místo, aby byli rádi, že jejich název se bezvadně píarově chytil mezi lidma, chtěj je za to žalovat. To se někdo asi musí hodně nudit, aby řešil takovou kravinu. Nebudu citovat nekonečný právnický elaborát, myslím, že pro představu stačí jen pár ukázek:

  • protiprávní zneužití označení „TOI TOI“
  • …v rámci tzv. slovníku uváděno heslo „Toitoika“, a to v podobě obsahující řadu nepravdivých tvrzení a zásadně zasahující do práv Klienta (Řadu nepravdivých tvrzení? Která část je nepravdivá? „mobilní toaleta“ nebo „suchý záchod“? Nic jinýho tam nebylo…)
  • …soud nesdílí názor žalovaných, že označení toitoika se stalo obvyklým a druhovým pro mobilní WC, neboť takto rozhodně není veřejností chápáno po dlouhý časový úsek, žalobkyně navíc podáním žaloby a návrhu na nařízení předběžného opatření v této věci se takovému zdruhovění aktivně brání (ZDRUHOVĚNÍ? to by taky hned mohlo bejt jako nový slovo na češtině 2.0, ne?)
  • …klamavá reklama, vyvolání nebezpečí záměny, parazitování na pověsti

„TOITOIKA“ není mobilní toaleta ani přenosné WC? Tak co to teda je?

 

Provozovatel online slovníku slangových výrazů jim odpověděl:

Dobrý den, chtěl bych mít Vaše starosti. Mám za to, že to je pro společnost TOI TOI spíše lichotivé, pokud se její název vžil pro označení toalet. Ale chápu, že zdravý rozum nemá s tím právnickým nic společného. Ve slovníku, který zmiňuje slangová slova, nebyl výraz toitoika v žádném případě uveden v nelichotivém světle, ani na tom samotný slovník nikterak neparazituje a nevydělává (není tam koneckonců ani reklama).

…Stejně tak je nepravdivé Vaše tvrzení, že by si vložením výrazu do slovníku někdo vyřizoval účty s Vaším klientem. Takto zabarvené příspěvky neprojdou naším sítem při editaci, nikdy nejsou napřímo zveřejňovány. Naopak tento příspěvek podporuje Vaší značku i to, jak je veřejností vnímána. Jdete proti vlastnímu brandu

Je podobně zakázáno používat slovo luxovat? Vy ani soud neurčujete, zda je slovo obsaženo v hovorovém jazyce. Jazyk je dynamický nástroj a rychle se v čase vyvíjí. Zajímá mne, zda se může toitoika používat při hovoru, když budu hledat – toitoiku? Pardon, toaletu… Nebo za takové flagrantní porušení ochranné známky budu rovnou zastřelen?
… Opravdu mě to namíchlo a slovo jsem do slovníku vrátil v původním znění. aby si veřejnost na Váš krok udělala vlastní názor. Ovšem pozměněno foneticky na „tojtojka“ (k přečtení v online slovníku zde). Mám za to, že tím ničí ochrannou známku neporušuji. 
 
Zveřejnil jsem rovněž Váš email na blogu Čeština 2.0, informoval o něm na sociálních sítích (Twitter – 3 tisíce followerů, FB – 560 fanoušků), odkud se hbitě rozšířily do dalších zákoutí „specifického internetového prostředí“, jak říkáte. Můžeme to zkusit dotáhnout k soudu, aby ta ostuda byla co největší?

 S pozdravem,

Martin Kavka

Řekni luxu LUX a budeš zastřelen????? 

 

Bude TOI TOI žalovat GOOGLE?

Pro zajímavost jsem si do googlu zadala výraz „TOITOIKA“ a dala vyhledat obrázky. Pokud mě nešálí zrak, vyběhla mi spousta suchejch a přenosnejch hajzlíků. Neměli by TOI TOI žalovat i google?

 

TOI TOI, nebuďte úspěšní, mějte špatnej BRAND a vyhnete se žalování

Milí právníci firmy TOI TOI, poraďte firmě, ať tak neprodává své jméno, ať není tak úspěšná, ať jejich BRAND lidi neznaj, pak nebudou mít podobný problémy. Je to vážně děs, když lidi znají a mají rádi jejich výrobky tak dalece, že jim říkají zdrobnělinami a všichni hned vědí, o jaký výrobek jde. To bych jako podnikatelka žalovala taky…

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s