RESTART: pankáč v katedrále I. (makej na svým a netloustni)

Standardní

restart_obalka_3DPankáčská podnikatelská bible RESTART se mi dostala do rukou až nyní, dal mi ji manžel, a že prej už je čas, abych si ji přečetla. On už ji četl 2x a chystá se na ni potřetí. Já ji zhltla během několika dní. Dá se přečíst za pár hodin, ale to by ji nesměla číst šprtka, která si napsala 10 listů výpisků ze 170 stran knihy. Jenže to bylo tak bezva a bylo tam tolik trefných postřehů a příkladů, že by to moje alzheimerová hlava neudržela. Díky výpiskům jsem teď dost nachytřená, píšu o tom tenhle článek a vy budete restartovaní byznysmeni jako já.

RESTART: průvodce podnikatelským minimalismem

První pravidlo úspěšného podnikání: žádná pravidla neplatí

Autoři restartu vlastní velmi úspěšnou firmu 37 signals (odkaz zde), vyrábějí třeba softwary pro řízení projektů. Možná budete jako já znát jen Basecamp a ještě jen vzdáleně, ale jejich web aplikace používá 350 000 lidí a firem. Přitom jich většinu času bylo ve firmě jen asi 14. Nešílí, nerostou, nenabírají desítky lidí. A to je jedna z rad RESTARTU: najděte si svou velikost.

PROČ RŮST? UDRŽUJTE SI ŠTÍHLOU LÍNII

51

Autoři RESTARTU a majitelé firmy 37 signals Jason Fried a David Heinemeier Hansson

Velký firmy toužej po flexibilitě, malý po růstu, ale když vyrostou, přestanou bejt flexibilní. Moc lidí, nábytku, vyhozených peněz, pak firmy zjistěj, že na to nemaj, a začnou třeba propouštět a to pošramotí pověst firmy. Nejlepší je najít svou ideální velikost a růst jen do ní. Tloustnutí podporují dlouhodobé smlouvy, nadbyteční zaměstnanci, trvalá rozhodnutí, porady, majetek, dlouhodobé detailní plány a jiné.

Když jste malí, můžete snadno změnit své myšlení, produkt, rychle napravovat chyby, marketingová sdělení.

Skutečný příběh:

Aerolinky SOUTHWEST lítají jen s jedním typem letadel, zatímco jinde jich bývá několik. U Southwest mohou piloti i letušky do kteréhokoli stroje a náhradní díly také pasují všude. Někdy míň znamená víc.

I firmě 37 signals lidi vnucujou, že by měli mít víc lidí, velký kancly, ale oni se drží svý velikosti a mají „jen“ velký příjmy. Jak to dělají? Vyrábějí něco, co sami používají. No a to je další rada RESTARTU: vymyslete něco, co chcete sami používat.

HASTE, CO VÁS PÁLÍ

083-Dyjáře Tereza (81)

Hasím, co mě pálí, vyrábím si pro sebe Dyjáře. No a taky už pro 499 dalších lidí.

Tahle kapitola (podobně jako většina ostatních) mě potěšila, protože tím se řídím. Chtěla jsem diář a nemohla jsem celý roky sehnat žádnej, kterej by mi vyhovoval. Tak jsem si začala vyrábět vlastní (odkaz na eshop zde). Nepracuju pro někoho na úkolu jen proto, že mi to někdo zadal. Vyrábím skvělej diář a vím, co od něj chci, co mě potěší, co nezbytně potřebuju. Řeším vlastní problémy, jsem si sama sobě testerem, nemusím platit výzkum. Líp najdu na všechno správnou odpověď. Přesně jak o tom píše RESTART. Řeším, co mě pálí, a zjistila jsem, že to, co vyrábím, ocení i spousta dalších lidí.

Skutečný příběh 1:

James Dyson luxoval a sralo ho neustálý vyměňování pytlíků, tak vymyslel lux bez pytlíků. První na světě.

Skutečný příběh 2:

Bill Bowerman (běžecký trenér) chtěl pro svůj tým lehčí a lepší boty, tak vzal manželčin vaflovač a v garáži (není náhodou, že spousta slavných lidí začala podnikat v garáži) do něj nalil gumu, tak se zrodila slavná vaflová podešef firmy NIKE.

Tak příště zase něco víc. Dneska už končím. Tohle jsou postřehy asi jen ze dvou stránek z mých desetistránkových výpisků. S RESTARTEM furt všechny votravuju, jsem toho plná. Fakt boží čtení. Manžel to má v hlavě, takže mi hodně pomohl, když jsem s Dyjářema začínala. I teď mi radí, usměrňuje mě. Měla bych taky jednu radu na závěr: dobře se vdejte nebo ožeňte, to podnikání svědčí, když vám doma fanděj a podporujou vás. Bez toho by mi Dyjáře hodně zhořkly na jazyku… 

One response »

  1. Pingback: RESTART: pankáč v katedrále I. (místo robotickejch mejlů mi pošlete uklízečku) | Maminátor

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s