Bublinková fólie končí? Vystřídá ji iBubble?

Standardní
5

Je s práskáním konec?

Tuhle jsem vezla roli bublinkový fólie a stavila se v knihovně pro jednu knížku. Knihovník upa vyskočil ze židle a prej, kde jsem ji sehnala? Prej už se nevyrábí a jen se doprodávají skladový zásoby. To mě šokovalo. Práskání bublinek přeci patří k našim životům. Ale ověřovala jsem si to a fakt, v londýnských Timesech píšou, že už se blíží na trh revoluční novej obalovej materiál, kterej má bublinkovou fólii nahradit.

Já si myslela, že je to náš patent a v zahr to ani neznají. Ale tyhle bublinky vymysleli Amíci. Už v roce 1957. Kde jinde než v garáži, v USA se každej převratnej patent zrodí v garáži, ne? V USA je bublinková fólie zvaná „bubble wrap“ takovej hit, že má i svůj vlastní den v kalendáři. 25. leden je něco jako „Den bublinkové fólie“.

25.1. v USA „Den bublinkové fólie“

index

bubble wrap

Z WIKI:

Bublinková fólie díky pravidelnému rozmístění bublinek zabraňuje poškození výrobků během přepravy nebo skladování. Lze ji využít také jako tepelnou nebo zvukovou izolaci. Je jedním z nejčastěji používaných obalových materiálů.

Bublinková fólie „bubble wrap“ měla původně bejt 3D tapeta

HISTORIE

Bublinkovou fólii vytvořili v roce 1957 americký inženýr Alfred Fielding a švédský vynálezce Marc Chavannes, původně jako 3D tapetu. Projekt se nakonec neuskutečnil. Po dvou letech však Fieldinga napadlo, že by se bublinková fólie dala využít jako obalový materiál změkčující nárazy. V lednu 1960 Chavannes a Fielding založili společnost s názvem Sealed Air, bublinková fólie byla patentována a v Americe se stala známá jako „bubble wrap“. Následně začala masová výroba, která rozšířila povědomí o tomto materiálu po celém světě.

Prodej ochranných fólií je velkej byznys, v roce 2013 vydělala Sealed Air na jejich prodeji 20 miliard dolarů. 

images

Bublinková fólie je jedním z nejpoužívanějších obalových materiálů světa

Nahradí bublinkovou fólii iBubble?

Klasický práskací bublinky, který miloujou děti (teď už vím, že celého světa), prej má nahradit skladnější materiál zvaný „iBUBBLE“. Výplňový materiál mají tvořit sloupce malých propojených vzduchových kapes, mezi nimiž se vzduch při zmáčknutí bude přelévat.  Takže s praskáním je konec.

Výrobci tvrdí, že jejich novinka nazvaná iBubble zabere jen padesátinu prostoru plněných fólií, protože se bude dodávat vyfouknutá. Taky bude mnohem levnější. Teprve prodavači ve skladech Amazonu a jiných firem si je podle potřeby nafouknou.

bublinkova-folie100-2

Bublinková fólie: US vynález z roku 1957, původně to měla bejt 3D tapeta

Je s praskáním bublinek z bublinkové fólie konec?

Knihovník to podával jako hotovou věc, že se už nikde nedá sehnat. Já teda koukala po netu i v obchodech a přijde mi, že je všude upa normálně k dostání, a že její avizovaný konec je jen novinářská kachna.

I podle deníku The Wall Street Journal se budou zatím prodávat obě verze fólie, stará praskací i nová iBubble. Protože novej matroš je sice levnější a skladnější, ale nafukovací pumpa stojí  5 500 dolarů (skoro 140 000 Kč). Takže firma se rozhodla vyrábět dál i starou verzi. Baví mě bejt novinářka, na začátku lidi vyděsit a na konci je uklidnit. Jen jsem vám chtěla zprostředkovat můj vlastní prožitej šok. Povedlo se?

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s