Videonávod na dětské tleskačky

Standardní

Taky jste jako děti tleskali Den den delí nebo jinou tleskačku? Taky už si vůbec nepamatujete, jak se to dělá? Mám úžasný kámošky, dvě sestry, které si to pamatují. Nelenila jsem a zajela si 180 km až na jejich chalupu, aby mi to ukázaly. Vy tak daleko nemusíte, stačí si pustit video tady v tomhle článku.

Tleskací hry, tleskaná či tleskačky se u nás poprvé objevily v malých městech ve 30.letech minulého století. Při tleskání může jít jen o rytmické tleskání a tím, že se zvyšuje rychlost tleskání, se zvyšuje i obtížnost, nebo se tleskání doprovází nejrůznějšími říkankami. Třeba: „Měl jsem ženu, neměla mě ráda, měl jsem druhou, měla kamaráda“ nebo vyřazovací tleskání Un bai varivari vasimbo“ Tleskačky rozvíjejí pohybovou obratnost, soustředěnost, rytmické cítění, hrubou motoriku a koordinaci pohybů. Nejčastěji se tleská v páru, kde hráči zažívají harmonii ze sladění pohybů i recitace.

Tuhle první tleskačku si ani ze svého mládí nepamatuju, ale přijde mi super. Tleská se do rytmu Neckářovy písničky Jak se tak divám. Tempo se zrychluje a tím i obtížnost. Holky nevěděly přesně, jak je text, našla jsem si ho na netu a je takto (i když nakonec je to jedno, zda se zpívá přesně, hlavní je ta zábava u toho).

Jak se tak dívám

Jak se tak dívám, už kvete jíva,

tak vlajky vlajte a ty hudbo hraj.

To tam je bláto  a vypadá to,

že přijde jaro přijde, bude zase máj.

Mou nejoblíbenější tlekačkou bylo Den den delí, sice jsem si někde na netu stáhla text a návod, ale prostě jsem to podle písmenek nedala. Sestry Vaníčkovy mi naštěstí pomohly i s tímhle rébusem. Nejsou ty holky báječný?

Den den delí: tleskačka z 80. let

Den den delí
dene dene doly doly
šaša bibi saša bibi Mexiko
džimi džimi jaguár džimi džimi úva……….
džimi džimi jaguár džimi džimi súva
ajrom bibi ajrom bibi sa
ajrom bibi ajrom bibi horolezec
hakl pakl luna sakl
sisisi
dududu
si a du a Vinetů

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s