Cvrnkání kuliček II.díl: hry na více důlků

Standardní
4kavky_kuličky

Takhle manžel s dcerou cvrnkali loni na letní dovolené v Jižních Čechách v úžasném přírodním zábavním parku Zeměráj. Mají tu plac na kuličky, ceduli s pravidly a kuličky v pytlíku si tu můžete půjčit nebo koupit. Parádní nápad za plný počet bodů.

Kromě klasického cvrnkání na 1 důlek existuje pár dalších her, při kterých je důlků víc. Mohou být 2, ale i 5, 6 nebo 9. To jsou teda věci, o více důlcích jsem před tím v životě neslyšela, co vy? Znám je díky Miloši Zapletalovi, muži, který několik desetiletí sbíral a zapisoval dětské hry z celého světa. V 80. letech vydal čtyřdílnou Velkou encyklopedii her, kde najdete snad 1000 her. Je to naše povinná četba a moc rádi se jí necháváme inspirovat.  

Celý seriál o cvrnkání kuliček:

  • Cvrnkání kuliček I.díl: co o nich možná nevíte (odkaz zde)
  • Cvrnkání kuliček II.díl: hry na více důlků (odkaz zde)
  • Cvrnkání kuliček III.díl: hry bez důlku (odkaz zde)
  • Cvrnkání kuliček IV.díl: pyramida, hrady, střelnice a hazard (odkaz zde)
  • Cvrnkání kuliček V.díl: KONGKI NORI – korejské drápky s kuličkami (odkaz zde)

V úžasné čtyřdílné Velké encyklopedii her od autora Miloše Zapletala vydávané poprvé mezi roky 85 a 88 je o kuličkách neuvěřitelných 36 stran. Pan Zapletal je herní guru, o dětských hrách napsal desítky knih, jezdil po celém světě, aby se dověděl, jak si kde děti hrají. Měl stovky spolupracovníků, studoval archívy a práce mnoha jiných lidí, my jsme proti němu jen paběrkovači, ale i my se snažíme skromně navázat na jeho odkaz a učit děti, co všechno mohou hrát.

Herní guru Miloš Zapletal a jeho neuvěřitelně obsáhlé čtyřdílné dílo, které si pročítám a hraju si podle něj už 41 let.

Na kuličkového krále, dvojičky, koulená, na banku, na sudé, kuličkiáda, spouštění na důlek, strefovačka, na přímé zásahy, každý do svých, hra na“kdo-co“ a „po“, vytloukaná, ťukaná, na krále, na devět důlků, stovka, dodo, indiánská hra s kuličkami, francouzská hra bloquette, syrská hra na dva důlky, íránská hra, australská hra „nux“ na pět důlků, hra kmene Cree, koulení ke skleněnce, tinki tinki, kulinda, kutálečka, na trojúhelník, vyrážení z kruhu, vybíjení z řady, pyramida, hrady, na čáru, šprtec, střelnice, spouštění kuliček, cvrnkes, házení na zeď, hra na píď, hazard, na okénka, jordánská hra na kroužky, blébéré, pa-na-pa-na-hu-a, velký kruh-malý kruh, kyperská hra na trojúhelník, hra s křížem, indická hra a korejská ptačí hra. Je tu i několik her na více důlků. Pojďme si je představit.

Takhle jsme testovali hru na 9 důlků, na dobrým povrchu se to docela dobře hraje. Zkoušeli jsme i na asfaltu, ale trefit se na hladkém povrchu do devíti koleček namalovaných křídou, je téměř nemožné…

Hra na 9 důlků

Může se hrát s jedním důlkem, bez důlku nebo dokonce s devíti důlky. V této hře do velkého prostředního důlku vloží jako do banku každý hráč 3 kuličky. Hráči si rozlosují pořadí, jak budou hrát. Od vyznačené čáry vzdálené od důlků 7 m pak postupně házejí. Komu spadne kulička do jiného než prostředního důlku, bere si z banku (prostředního důlku) jednu kuličku a s ní i tu, kterou házel. Hráč, který se vůbec netrefí, si bere po svém hodu zpět jen tu házecí kuličku. Hra končí ve chvíli, kdy někdo trefí velký prostřední důlek. Ten pak bere celý bank a je po cvrnkání.

„NUX“: australská hra na 5 důlků

5 důlků si udělejte v řadě za sebou, mezi nimi vždy metr rozestup. Čáru namalujte 1 krok před prvním důlkem. Cvrnká se postupně od čáry do prvního důlku, druhého, třetího, čtvrtého a pátého a zase zpátky. Kdo je první doma, vyhrává.

Naše hraní s velkou skleněnkou

Každý hráč má jinak barevnou kuličku, aby se jasně rozeznalo, kdo je kdo. Pořadí hráčů se losuje nebo jakkoli rozumně domlouvá. První hráč cvrnkne od čáry svou kuličku směrem k důlku č.1. Pokud se trefí, rovnou kuličku vyndá z důlku, položí ji vedle důlku směrem k důlku č.2 a cvrkne. Trefí-li se i do důlku č.2, pokračuje stejným způsobem k důlku č.3. Když se netrefí, nechá kuličku ležet mimo důlek tam, kam ji docvrnkl a hraje následující hráč.

Sviňárna této hry je v tom, že pokud při trefování se na určený důlek cvrnknete do některé z kuliček protihráčů, máte pak právo tuto trefenou kuličku prstem kamkoli odcvrnknout. Tohle pravidlo dělá ze hry pořádnej napínák. Když pak odcvrnknutý hráč přijde na řadu, musí cvrnkat z toho místa, kde jeho kulička skončila. Což může být od důlků pořádně daleko.

„Na krále“: hra na 6 důlků

Kolem většího důlku vyhlubte 4 menší a před ně ještě jednoho prcka. Nejmenšímu důlku se říká „král“. Má být jen o kousek větší než kulička. I v této hře se do banku dává vklad: do každého ze čtyř středně velkých důlků každý hráč vloží jednu kuličku. Do největšího důlku pak kuličky dvě. Král zůstane prázdný.

5 metrů od důlků namalujte čáru. O pořadí hráčů rozhoduje rozhoz. Rozhazuje se jednoduše, každý hází jednu kuličku směrem na krále. Kdo je k němu nejblíž nebo se dokonce trefí do něj, začíná. Všichni si vezmou zpět své kuličky a ten, kdo začíná, jednu kuličku hodí směrem k důlkům. Trefí-li se do některého, bere jeho obsah. Netrefí-li hráč nic, končí a čeká až bude v dalším kole zas na řadě. Takhle se hraje a vybírá postupně obsah důlků, dokud v nich něco je. Pokud se někdo trefí do nejmenšího důlku zvaného král, bere vše a hra tím končí.

Syrská hra na dva důlky

20 cm od sebe vyhlubte dva důlky. 3 m od nich namalujte čáru. Hra je určena pro 2 hráče, každý má 5 kuliček, je jedno, jakých barev. Důlky si rozdělí a každý pak trefuje ten svůj. Střídají se a každý vždy hází jednu svou kuličku na svůj důlek. Ať už ho trefí nebo ne, pak zas jednu kuličku hodí ten druhý. Když oba hráči odhodí poslední pátou kuličku, končí kolo.

Sesbírají se kuličky rozházené kolem důlků a rozdělí se stejným dílem mezi oba hráče. Pokud je jich lichý počet, jedna kulička se nechá ležet tam, kde byla. Pak se vrátíte k čáře a se zbylými kuličkami zas hrajete stejně jako v prvním kole. Každý opět na svůj důlek. Když někdo omylem trefí soupeřův důlek, má smůlu a jeho kulička je soupeřova. Vyhrává ten, kdo má jako první ve svém důlku 5 kuliček. Ten bere vše, tedy 10 kuliček, které byly ve hře.

 

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s